Blog 2021-01-06T10:41:56+00:00

Nainštalujte si NextCloud

Vlastný cloud dnes môže mať každý. Kávu nevarí, ale okrem úložiska s ním môžte editovať dokumenty, prezerať fotky aj video telefonovať. Nič neopustí Vaše zašifrované servery, takže ak by ich niekto ukradol, ostane mu v rukách len kopa šrotu.

Vytvorte databázu

Web aplikácie potrebujú databázu, aby mohli pracovať so štruktúrovanými údajmi. Inštalácia je jednoduchšia, ako ísť kúpiť nový diár do papiernictva.

Nechajte sa obsluhovať

PHP je dobrý sluha. Vďaka nemu sa dá web programovať. Nemusíte písať vlastné aplikácie, veľa hotových si môžte nainštalovať zadarmo. PHP ich bude ochotne spúšťať.

Čas na vlastný webhosting

Chcete pracovať s cloudom cez prehliadač. Váš mobil a desktop aplikácia cez HTTPS. Takže potrebujete web server. Inštalácia je jednoduchá.

Pripojte sa k Linuxu

Nebojte sa malej čiernej obrazovky. Zvládne to aj žiak základnej školy. Ak chcete pracovať s Linuxom na Windowse, program PuTTY bude váš denný chlieb.

Spojazdnite server

Začnite s Linuxom. Nemusíte platiť žiadne poplatky za licencie a je veľmi stabilný.

Postavte základy cloudu

Pripravte sa na virtualizáciu. Váš server pobeží ako program bez toho, aby ste robili drastické zásahy do svojho počítača. Môžte ho jednoducho presunúť na iný hardware bez nutnosti inštalovať a nastavovať všetko odznova.

Zachovajte tajomstvo

Šifrovanie dostupné pre každého sa nepodarilo prelomiť NSA a vlády diktátorských režimov za to trestajú. Vy ho ešte nepoužívate?

Všetko poruke

Webový prehliadač a internet je jediné čo potrebujete na prístup k svojím súborom.

Keď udrie blesk

Dodnes si pamätám na veľkú búrku, pri ktorej mi odišiel...

Jeden disk nestačí

Nálady pri poruche jediného disku, na ktorom bolo niečo dôležité sú zmesou časovej tiesne a zúfalstva.