Ako si postaviť vlastný cloud 2021-08-19T09:17:45+00:00

Ako začať s cloudom?

Spustite server ako hru bez toho, aby ste obetovali počítač. Využite to, čo máte doma alebo investujte maximálne 100 eur.

Vyskúšajte virtuálnu mašinu

Nainštalujte si VirtualBox - program zadarmo, s ktorým môžte spúšťať virtuálne mašiny. Stačí Vám na to priemerný notebook.

Začnite s Linuxom

Nemusíte platiť žiadne poplatky za licencie a je veľmi stabilný. Pozrite si, ako nainštalovať Ubuntu 20.04 LTS krok za krokom. Je ideálny pre servery v cloude.

Zálohujte jedným klikom so snapshotom

Pracujte bez toho, aby ste sa báli, že urobíte chybu. Virtuálna mašina sa dá ľahko zálohovať ako celok. Ak sa Vám niečo nepodarí jednoducho sa môžte vrátiť.

Pripojte sa cez Putty

Nebojte sa malej čiernej obrazovky. Zvládne to aj žiak základnej školy. Pozor, je to návykové - s Linuxom sa oveľa lepšie pracuje v textovom režime.

Spustite vlastný web server

Chcete pracovať s cloudom cez prehliadač. Váš mobil a desktop aplikácia cez HTTPS. Takže potrebujete web server. Tu je návod ako ho nainštalujete na Ubuntu 20.04 LTS.

Využite databázu naplno

Web aplikácie potrebujú databázu, aby mohli pracovať so štruktúrovanými údajmi. Pozrite, ako ľahko spojazdníte MySQL na Ubuntu 20.04 LTS.

Nainštalujte si NextCloud

Kávu nevarí, ale okrem úložiska s ním môžte editovať dokumenty, prezerať fotky aj video telefonovať. Nič neopustí Vaše zašifrované servery.

Nechcete ísť do toho sami?