Ako začať s cloudom?

Vedeli ste, že základnou stavebnou jednotkou cloudu je virtuálny server?

Virtuálna mašina je ako matrioška. Počítač bežiaci ako program v počítači. Môžte ho kedykoľvek zapnúť a vypnúť bez toho, aby ste ovplyvnili ostatné programy. Ako hru. Ak máte dosť výkonu, môžte takýchto virtuálnych počítačov spustiť viac súčasne a popri tom ešte robiť niečo iné.

Výhody sú obrovské:

  • Nemusíte meniť rodičovský operačný systém. Môžte sa hrať s virtuálnou mašinou a popritom odpovedať na maily.
  • Dá sa spustiť Linux alebo Mac na Windowse a opačne.
  • Vypnutú virtuálnu mašinu môžte preniesť ako súbor a spustiť ho na druhom počítači. To rozširuje možnosti pre jednoduchšie zálohovanie a šifrovanie.

Je toho samozrejme oveľa viac.

Licencie za operačný systém a programy si musíte zaobstarať separátne. Z tohto pohľadu je virtuálny počítač ako akýkoľvek iný. Iste radi využijete Linux, ktorý je zadarmo.

Na spustenie virtuálneho počítača potrebujete program na virtualizáciu. Jedným z obľúbených je VirtualBOX. Môžte si ho stiahnuť a používať zadarmo.

VirtualBOX nie je jediný program. Virtualizácia je široká téma a existuje mnoho riešení na problémy, ktoré s ňou vyvstávajú.

Ak nechcete žiadnu virtuálnu mašinu na svojom notebooku, môžte si za 50 Eur kúpiť malý lacný počítač RaspberryPi. Pôvodne určený pre školstvo presiahol svoj rámec. Dnes na RaspberryPi vznikajú aj profesionálne riešenia.

Čoraz populárnejšie sú NAS – Sieťové úložiská. Názov je v skutočnosti trochu zastaralý, pretože dnes už väčšinou môžu slúžiť aj na množstvo iných serverových služieb. Dokonca môžu na NAS bežať virtuálne mašiny.

Iste nie poslednou možnosťou je prenajať si služby vo verejnom cloude. Začnite s malým serverom za 5 eur mesačne. Funguje to podobne ako web hosting.

Ako nainštalovať VirtualBOX?

2022-06-02T06:48:35+00:00