Čo potrebujete k vlastnému cloudu?

Keď sa povie cloud, automaticky máte v hlave pocit, že to musí byť niečo komplikované. V žiadnom prípade toto doma neskúšajte!… Ale prečo? Práve naopak – hrajte sa! Cloud je totiž spojením viacerých jednoduchých služieb do jedného celku. Vďaka tomu môžte obísť drahé riešenia. Tento orchester sa chová navonok ako celok.

Žiadny dirigent nezačínal rovno so symfóniami. Začnite rozumne experimentovať a získate predstavu o ďalších krokoch.

Mýtus stability

Nejaká by tu mala byť. Je otravné, keď vám internet stále vypadáva. To však neznamená, že potrebujete na malý server 10x drahšie profesionálne internetové pripojenie s prísľubom, že technici poruchu vyriešia do 4 hodín.

Možno aj nevyriešia.

Aj obyčajné internetové pripojenie sa snažia providery udržať čo najviac v chode. Ak báger presekne optický kábel je to proste smola. Ušlé zisky vám žiadne zmluvné pokuty nevrátia. Ani stratu reputácie. Navyše ich budete vymáhať tak dlho, že stratu ešte prehĺbite. Čas sú totiž peniaze a zdravie tiež. Vysoký tlak pri volaní na poruchovú linku ste už asi mali.

Berte to samozrejme s rezervou. VIP internetové pripojenie je dobrá vec. Tlak čo najskôr odstrániť poruchu na providera je vyšší. Hrozí im, že vám budú musieť vrátiť časť zisku. Pri štandardnom balíku budete radi ak vám zdvihnú telefón.

Spoliehať sa na jedno internetové pripojenie je hlúposť. Otázka je, či ich na malý server potrebujete viac. Spadne svet ak nepôjde jeden deň? Závisí na čo ho používate. Treba zaplatiť viac pripojení ak na nich závisí váš zisk. A ak je to veľmi kritické, mali by byť s garanciou.

Presmerovať služby na druhý server na inom mieste rieši viac problémov súčasne. Nielen výpadok internetu, ale aj elektriny, prípadne poruchu servera. To samozrejme vyžaduje investície.

Je dôležité ako rýchlo sa presmerovanie udeje. Urobí to automatika, alebo treba ľudský zásah?

Okrem výpadkov internetu môže byť ešte problém s elektrinou. Vypadáva? Záložné zdroje sú dnes veľmi lacné.

Účel svätí prostriedky, ale dôležitý je koncept. Nemusíte stavať alebo prenajímať si priestor v dátových centrách. Na hobby projekt vám stačí notebook. Má v sebe batériu, ktorá poslúži ako záložný zdroj. Do routera môžte zapichnúť modem, ktorý vás pripojí k mobilnému internetu ak kábel zlyhá.

Alebo si vyklikáte virtuálne servery v privátnom cloude. Pripravte si kreditku!

Čo potrebujete?

Ako zvoliť výkon, počet serverov, miest, nároky na pripojenie? Pomôže vám zadanie. Napríklad: 20 ľudí potrebuje ukladať a čítať dokumenty počas normálnych pracovných dní. Prípadný výpadok nesmie trvať dlhšie ako hodinu a nemal by sa vyskytnúť viac ako 5 krát do roka. Údržba sa môže robiť v noci alebo cez víkend.

Ak je riešenie nedomyslené a výkon nebude stačiť, bude nespoľahlivé. Zbytočným predimenzovaním, vyhadzujete peniaze z okna. Reťaz je taká silná ako najslabší článok.

Ako to všetko zapojiť?

To je správna otázka. Tu už potrebujete konkrétne know-how. Ak ho nemáte, musíte nájsť niekoho, kto vie ako na to. Alebo sa to naučiť.

Ako začať s cloudom?

2022-06-02T06:38:47+00:00