Prečo si postaviť vlastný cloud?

Informačné systémy dokážu zruinonvať. Peňazí nikdy nie je dosť – na rozdiel od požiadaviek na IT. Aby ste mohli prežiť a konkurovať, okrem web-stránky a e-mailu potrebujete stále viac online služieb.

IT vybavenie starne ako rožky – len nedávno ste naň boli hrdí, dnes je to kopa šrotu. Pritom len potrebujete udržať krok s okolitým svetom: vyrábať, komunikovať a platiť.

Už sa nikomu nechce pichať do počítača USB kľúč

Dokumenty, fotografie, videá si viete prenášať jedným hmatom na všetky zariadenia. Dávno každý zabudol na DVDčka.

Určite si radšej objednáte jedným klikom v e-shope ako cez e-mail. Taxík už nevoláte, ale klikáte cez aplikáciu.

Chcete veci rýchlo. Potrebujete k tomu cloudové služby.

Ale, čo ak zrazu nie sú peniaze?

Možno využívate Office365 a online úložný priestor OneDrive v jednom. Cena 7 Eur mesačne.

Gmail – Ak sa vám nechce upratovať, po 15 rokoch vám už 15 GB na maily nebude stačiť. Radi zaplatíte 2 Eurá za priestor 100 GB.

iCloud – bez toho si svoje jablko ani neviete predstaviť. Čo je 1 Euro za základné mesačné predplatné?

Zanedbateľné výdavky, ale ak vám nečakane vypadnú príjmy, budete sa na účet pozerať inak.

Máte firmu? Koľko licencií mesačne platíte?

opEX vs capEX – Služby proti železu

Operatívne versus kapitálové investície. Vlastniť auto alebo si ho radšej prenajať? No, ak máte panický strach z autoservisov, radšej si ho prenajmete. Ale lacné to nebude.

Trendom je objednávať si všetko ako službu. Platiť mesačnú splátku a vyhnúť sa veľkým investíciám.

Maratón nie je šprint

Ak máte na stole projekt, ktorý bude trvať pol roka, iste sa chcete vyhnúť veľkým investíciám. Nebudete investovať do niečoho, čo za chvíľu nebudete potrebovať.

Ak ste stabilná firma, viete, že online úložisko budete potrebovať stále. Cloud si môžte postaviť doma. Nemusí ostať pri úložisku. Iste, bude vás to stáť viac energie, ako len objednať a zaplatiť, ale je to strategická investícia.

Ušetríte veľa peňazí.

Server od 100 Eur

Cloud môže byť veľmi jednoduchý a lacný. Kedykoľvek ho môžte zväčšiť podľa potreby. Pri predpoklade, že vám vydrží roky vás vyjde lacnejšie ako suma platieb za služby.

Nebude prevádzka a údržba drahšia ako prenájom? To je logicky základné rozhodovacie kritérium. Vynárajú sa oprávnené otázky:

  • Koľko stoja a aká je životnosť komponentov?
  • Dá sa dokúpiť predĺžená záruka?
  • Koľko zaplatíte za servis?
  • Je väčšina možných problémov predvídateľná?
  • Ak má systém viac vymeniteľných súčiastok, sú ľahko dostupné a lacné?
  • Ako dlho bude systém stáť počas opravy?
  • Treba niektoré komponenty zduplikovať pre prípad poruchy?

Nevýhodou vlastnej infraštruktúry je, že potrvá istý čas kým sa vám peniaze vrátia. Treba preto investovať rozumne. Začnite v malom a postupne pridávajte. Každú položku do serverovne prísne prehodnoťte a kúpte až keď ste si istý, že na tom zarobíte. Ak sa budete chcieť zbaviť použitých serverov určite veľa prerobíte.

Hybridný cloud

Dajme tomu, že máte doma osobné auto na bežné denné používanie – cestu do práce a na nákupy. Iste sa vám neoplatí držať veľkú dodávku, len preto, že občas potrebujete kúpiť nový nábytok. Vtedy si ju prenajmete.

Podobne je to aj so servermi a službami. Vždy je najvýhodnejšia kombinácia toho, čo neustále potrebujete s tým, čo si môžte príležitostne prenajať.

Koľkými rukami prejde ten červený šanón?

Je málo pravdepodobné, že by sa administrátor firmy, u ktorej si prenajímate hosting hrabal vo vašich súboroch. Vylúčené to však nie je.

Ak máte vlastný, dobre zabezpečený server, bez debaty len vy určujete, kto sa môže pripojiť. Len vy poznáte heslá, delegujete pravidlá. Prirodzene ste aj jedinou slabinou – tomu sa však dá vyhnúť ak to zoberiete vážne. Môžte sa naučiť spravovať vlastný server alebo si na to nájsť administrátora, ktorému dôverujete.

4 oči

Ak chcete mať vlastný server a veci, ktoré neviete, chcete delegovať na správcu, môžte fungovať v zmiešanom režime. Veci na servery bude robiť on, vysvetlí vám každý krok, ale potrebné heslá budete zadávať vy. Vyššia úroveň je, keď polovicu hesla poznáte vy a polovicu on. Takže jeden bez druhého nemôže nič urobiť a nik sa na nikoho vyhovárať. Je to fér. Všetko sa dá urobiť na diaľku. Jediný dôvod na stretnutie je pivo.

Čo potrebujete k vlastnému cloudu?

2022-06-02T06:37:40+00:00