Návrat k dialup internetu

starý dial-up modem

Pamätáte si na časy, keď bolo treba na pripojenie k internetu vytočiť cez telefónnu linku číslo providera?

Spojenie prebiehalo ako hovor. Rátala sa každá spoplatnená minúta. Linka bola pomalá a stiahnuť sa toho veľa nedalo. Už len za vypočutie pripájacích zvukov ste platili.

Máte pocit, že je to minulosť?
Tak si spomeňte na večné licitovanie o objeme dát s mobilnými operátormi a stovky bilbordov pri cestách, ktoré vás ubezpečujú, že iný vám dá viac. Jasné,…a môžete pozerať cez mobil telku ako lákajú reklamy. Pri obmedzenom objeme dát to však nebude dlho.

Dokonca aj pevný internet veľakrát nie je bez obmedzení. Nikto vám chvastavo nepovie o podmienke napísanej v zmluve malými písmenkami na tretej strane. Takzvaná FUP (Fair Usage Policy) určuje koľko dát môžete za mesiac preniesť. Ak ju prekročíte, klesne vám rýchlosť internetu na úroveň, že sa takmer nedá používať.

Pripojenie ku cloudu nie je zadarmo
Nadnárodní poskytovatelia cloudov majú pár veľkých dátových centier na každom kontinente, ale nie v každej krajine. Platia za internetové pripojenie, ktoré funguje podobne ako roaming. V rámci domovskej krajiny platíte menej, za medzinárodný prenos podstatne viac. Tento náklad potrebujú premietnuť do ceny. No a ak ju chcú opticky znížiť, vymyslia na vás nejaký podobný obchodnícky fígeľ. Zaúčtujú vám prenos dát.

Odrazu musíte dávať pozor na dve veci – nielen na parametre svojho internetového pripojenia ale aj podmienky na prenos súborov v cloude.

Pokiaľ denne synchronizujete viacero zariadení do cloudu, je to dosť nepohodlné.

Tak pozor na malé písmenká!

2020-06-22T11:29:09+00:00