Zapamätajte si každé heslo

Každého otravuje milión hesiel k internetovým účtom. Nedá sa to pamätať. Veľa ľudí to rieši po svojom: e-mail ako prihlasovacie meno, vždy to isté a jednoduché heslo.

Mr. Bean zámok na auto

Málokto, si auto zamyká zámkom na záhradný domček.

Paradoxne, veľa ľudí používa rovnaké prihlasovacie údaje do e-shopu s drogériou aj do internet bankingu. Len nedávno obletela svet správa, že Facebook ukladal heslá svojich užívateľov v obyčajnom textovom súbore.

Vďaka trezoru hesiel je veľmi jednoduché mať svoju databázu prihlasovacích údajov pre každé konto. Ak sa prezradí jedno, ostatné sú v bezpečí. Môžete ich mať vždy po ruke na všetkých svojich zariadeniach.

Celý trezor je bezpečne zašifrovaný pomocou jedného hesla, ktoré si zvládnete zapamätať bez toho, aby ste si ho zapísali. Ak by niekto databázu ukradol, zašifrovaná je mu na nič.

Aplikácií slúžiacich, ako trezor hesiel je celá kopa. Moja obľúbená je Password Safe (https://pwsafe.org). Je zadarmo, ale po dôkladnej kontrole možnej vďaka open source mu dôverujú renomovaní experti na bezpečnosť. Nik do programu nemôže vložiť univerzálny dešifrovací kľúč. Verzie sú dostupné pre všetky operačné systémy.

Dnešné prehliadače a chytré telefóny majú funkciu trezora hesiel zabudovanú.

Úskalie spočíva v predpoklade, že máte zariadenie zaheslované a používate ho len vy. Ak heslo pozná aj niekto iný, automaticky sú ohrozené všetky vaše kontá.

Napriek tomu, že sa považuje ukladanie prístupových údajov v aktualizovanom prehliadači alebo telefóne za bezpečné, jeden fakt sa nedá odškriepiť: Strácate kontrolu nad tým, ako a kde sa vaše prihlasovacie údaje ukladajú. Rozhoduje o tom výrobca. Tomu dávate dôveru, že jeho aplikácia nemá bezpečnostné chyby a nik vaše údaje nemôže zneužiť.

Ako používať program Password Safe 

2020-06-01T09:01:13+00:00