10 mýtov o bezpečnosti na internete

Uniknuté fotky, komunikácia alebo nahrávky celebrít a politikov – informácie, ktoré ste nikdy nemali vidieť a počuť – to všetko sa k vám dostane aj vďaka mýtom o bezpečnosti, ktorým väčšina ľudí verí.

Mýtus číslo 1: O mňa sa hackeri nezaujímajú, oni hľadajú len vplyvných a bohatých ľudí

V prvej fáze útoku nejde o nič osobné. Hackeri hľadajú každú bezpečnostnú skulinu. Skenujú internet v systematických krokoch. Používajú k tomu roboty. Nie, nejde o mechanické stroje alebo konšpiračné nanotechnológie. Sú to programy spúšťané na serveroch útočníkov. Hľadajú ľahkú korisť, ktorú môžu napadnúť.

Ak sa im to podarí, svoj cieľ sa potom snažia využiť na ďalšie útoky. Cez internetové pripojenie infikovaného počítača, mobilu alebo tabletu, maskujúc sa za jeho identiu napádajú konkrétne vybrané ciele. Zriedka sa stáva, ale nie je to vylúčené, že jedného dňa zaklope na vaše dvere vyšetrovateľ, pretože z vašej adresy sa udial významný kybernetický útok.

Predaj takto zotročených systémov na internete je bežná prax. “Chcete niekoho napadnúť? Vyberte si z nášho portfólia!” Majitelia zväčša ani neviedia, že ich zariadenia sú pod kontrolou niekoho iného. Normálne pokračujú v práci alebo zábave.

Identita sa kradne vo veľkom. Predstavte si, že vám zo známej adresy príde e-mail s nejakou linkou. Vy na ňu kliknete, lebo jej dôverujte. Nič netušiac ste práve odovzdali Váš systém do rúk útočníka.

Po nainfikovaní cielených zariadení už je možné kradnúť prihlasovacie údaje, fotografie, dokumenty, čokoľvek. Všetky tieto informácie sa hackeri snažia spárovať s dostupnými údajmi na internete alebo sociálnych sieťach. Veľakrát sa takto dopracujú k zaujímavým výsledkom.

Existuje protistrana, ktorá sa vás snaží chrániť. Preto je toľko bezpečnostných odporúčaní, aktualizácií, antivírov a občas musíte povoliť spustenie aplikácií.

 

Mýtus číslo 2: Stačí ak mám nainštalovaný antivírový program a som v bezpečí

Je to ako veriť v zázračnú tabletku, ktorá vylieči všetky vaše choroby. V skutočnosti je antivírový program len jedna z tehál, ktorá Vám pomáha budovať bezpečnostný múr. Nenechajte si nahovoriť, že stačí jedna platba za čarovný program, ktorý Vás ochráni pred všetkými nástrahami internetu.

V skutočnosti žiadne bezpečnostné riešenie nie je nepriestrelné. Používaním antivíru výrazne znižujete riziko napadnutia, avšak je potrebné dodržiavať aj ostatné zásady bezpečnosti.

 

Mýtus číslo 3: Nepotrebujem antivirus ak nechodím na nebezpečné stránky

Aj pri všetkej opatrnosti existujú hrozby, ktoré voľným okom neuvidíte.

Útočníci dokážu byť veľmi inovatívni. Ak nájdu bezpečnostnú dieru snažia sa ju čo najviac využiť ešte kým väčšina sveta nezareagovala. V dnešnom svete, v ktorom sa dá skoro všetko “zautomatizovať” ide doslova o minúty.

Aj na serióznych internetových stránkach a v počítačových systémoch od renomovaných výrobcov sú chyby. Preto vám tak často v počítačoch, smartfónoch a tabletoch vyskakuje výzva k aktualizácií.

Vždy sa však nájde pomerne dosť zariadení, ktoré sú napadnuté, kým sa stihne vydať a aplikovať bezpečnostná záplata.

Mýtus číslo 4: Ak si nastavím silné a bezpečné heslo, nič sa mi nemôže stať

Heslo je základ dobrej počítačovej bezpečnosti, ale podobne ako je to s antivírom, je to len jedna tehla v bezpečnostnom múre.

Dobré heslo vás uchráni od útočníkov, ktorí sa do vašich systémov snažia dostať “hrubou silou” tak, že sa pokúsia uhádnuť ho.

Ak si však infikujete systém sami vlastnou neopatrnosťou alebo náhodu, prípadne útočník nájde elegantnejšiu cestu ako sa do vášho zariadenia dostať, ani silné heslo Vám nepomôže.

Mýtus číslo 5: Internetová bezpečnosť je príliš drahá

Nemusíte sa cítíť ako rukojemníci ÍTčkárov a rôznych spoločností, ktoré vám sľubujú ochranu počítačov a iných zariadení za peniaze.

V skutočnosti veľakrát stačí len zdravý rozum, striktné dodržiavanie bezpečnostných zásad a samoštúdium.

Veľa potrebných nástrojov, ktoré vám pomôžu zabezpečiť zariadenie je dostupných úplne zadarmo.

Mnohokrát práve ÍTčkári, ktorí sa chcú “odprezentovať” vám svoje najlepšie rady a skúsenosti ponúknu úplne zadarmo a stačí ich len počúvať.

Samozrejme je len na vás, aké rady si vyberiete a ako nájdete tie správne riešenia.

Mýtus číslo 6: Ak otváram iba e-maily od priateľov som v bezpečí

Až kým vás niekto nenachytá maskujúc sa za identitu niekoho z Vaších blízkych.

Ak sa útočníkovi podarí infikovať mailový systém nejakého vášho známeho, začne rozposielať e-maily v jeho mene. Písal som už o tom v mýte číslo jeden.

Mýtus číslo 7: Sťahujem iba overené aplikácie a inštalujem iba programy od dôveryhodných výrobcov softvéru

Aj serióznym stránkam sa môže stať, že ich útočníci infikujú.

Podobne je to s programátormi, ktorí zavše zanesú do svojích programov chybu. V slepej dôvere sa stávate obeťou.

Predtým ako je dostupná aktualizácia vám môže pomôcť antivírus a firewall, ktorý sleduje podozrivú komunikáciu. Operačný systém vás upozorní na zvláštne požiadavky ako napríklad prístup ku kamere. Treba byť obozretný a porozmýšlať, čo v skutočnosti aplikácia potrebuje na fungovanie, na čo je určená. Výrobca to zvykne na svojej stránke vysvetliť.

 

Mýtus číslo 8: Na sociálnych sieťach sa stretávam len s ozajstnými priateľmi, takže som v bezpečí

Ak môže byť napadnutá seriózna stránka, môžu byť napadnuté aj sociálne siete. Priateľov počítač nemáte pod kontrolou a ak sa zavíri na slepú dôveru doplatíte. Vaši priatelia ani nemusia tušiť, že zo svojho počítača odosielajú škodlivé súbory, správy, či linky.

Nehovorím len o technickej hrozbe. Šírenie názorovej propagandy je podobne nebezpečné.

 

Mýtus číslo 9: Nemám žiadne dôležité alebo citlivé data, čoho sa mám obávať?

Myslíte, že Vaše fotografie, e-maily, dokumenty, SMS nie sú cenné?

Málokto sa chová ako tajný agent a to čo máme v telefónoch o nás veľmi veľa prezrádza.

Mýtus číslo 10: Ak budem napadnutý, istotne na to prídem

Pre útočníka je výhodnejšie, aby ostal utajený a mohol napáchať čo najviac škody…snaží sa preto napísať záškodnícke programy tak, aby boli čo najmenej nápadné.

Vírusy nemusia vyhadzovať výstražné okná nabádajúc vás zaplatiť “kauciu”, aby zmizli.

Ukradnúť vaše súkromie je veľakrát “výnosnejší” obchod.

 

Buďte zdravo podozrievaví a majte svoje tajomstvá

Mýty o bezpečnosti na internete budú vždy existovať, pretože ľudia sa snažia nájsť jednoduché riešenia a nie je im príjemné neustále čeliť hrozbám.

Bezpečnosť je téma, ktorej sa treba neustále venovať a vzdelávať sa, pretože neexistuje jednoduché a permanentné riešenie.

Výrobcovia zariadení, programov a bezpečnostní experti sa vás snažia chrániť viacnásobne. Útočník musí prelomiť viacero bariér, aby sa dostal k vášmu súkromiu. Najčastejšie na to potrebuje vašu pomoc. Bez nej nemôže prelomiť vyvinuté bezpečnostné mechanizmy.

 

Prejdite si 40 tipov ako sa chrániť v digitálnom svete!

 

2020-06-01T08:55:58+00:00